Вільхівська сільська рада

Харківська область, Харківський район

Спалювати опале листя заборонено законом!

Дата: 28.10.2021 10:44
Кількість переглядів: 788

Восени громадяни розпочинають активно поратися на огородах, дачних ділянках, на своїх подвір’ях, спалюючи при цьому листя, траву, чагарники тощо. Досить мало людей замислюється над тим, якими наслідками можуть обернутися такі прибирання та спалювання для довкілля та оточуючих.

Спалювати опале листя заборонено законом! Однак, незважаючи на заборону, наші села та селище потопають у їдкому диму і смороді від спалювання сухої рослинності та сміття.

Фото без опису

Щоб вплинути на свідомість людей, Верховною Радою України було збільшено штрафи за спалювання сухої рослинності.

Так, 13 квітня 2020 року прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою збереження довкілля щодо посилення відповідальності за дії, спрямовані на забруднення атмосферного повітря та знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу» № 556-ІХ.

Закон посилює відповідальність:
- за забруднення атмосферного повітря
- знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу
- порушення вимог пожежної безпеки в лісах
- самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків.

 Зокрема, законом внесено зміни до статей 77 та 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно з якими штраф:
- за порушення вимог пожежної безпеки в лісах становить від 90 до 270 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1530 – 4590 грн.).
- пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, що призвело до виникнення лісової пожежі, карається -у розмірі від 270 до 900 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (4590 – 15300 грн.).
- самовільне випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із природною рослинністю або її залишків та опалого листя на земельних ділянках, у смугах біля автомобільних доріг і залізниць та у парках тягне за собою штраф у розмірі від 180 до 360 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3060 – 6120 грн.).

Внесено зміни до статей 241 та 245 Кримінального кодексу України, згідно з якими штрафи:
- за забруднення атмосферного повітря шкідливими для життя, здоров’я людей або для довкілля речовинами тепер становить від 1800 до 3600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (30600 – 61200 грн).
- за знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, а також сухих дикорослих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом штрафи становлять від 5400 до 9000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (91800 – 153300 грн.).
 До того ж Кодекс України про адміністративні правопорушення містить ще декілька норм, за якими може бути кваліфіковане спалювання опалого листя.
Зокрема, статтею 82 КУпАП передбачене накладення штрафу від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340-1360 грн.) на громадян та від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850-1700 грн.) на посадових осіб та громадян-суб’єктів підприємницької діяльності – за порушення вимог щодо поводження з відходами під час їх збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення або захоронення.
За статтею 152 КУпАП встановлене покарання за порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів у вигляді накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340-1360 грн) і на посадових осіб, громадян — суб’єктів підприємницької діяльності – від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850-1700 грн.).

Пам’ятайте: шкода від спалювання сухої рослинності (опалого листя, трави тощо) надзвичайно небезпечна.

Токсини, які виділяються під час горіння рослин та інших речовин, провокують виникнення хвороб, зокрема дихальної системи.

При згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9 кг мікрочастинок диму, який у своєму складі містить оксиди азоту, вуглецю, чадний газ, а також сполуки важких металів.

У тліючому, без доступу повітря, листі утворюється бензопірен – речовина, здатна викликати ракові захворювання.

Коли спалюється сухостій, то гине вся мікрофлора, що зазвичай бере участь у важливих біологічних процесах. Земляний родючий покрив, на якому спалюють траву, відновлюється лише через 5-6 років. Як бачимо на практиці дані діяння призводять до великої біди та завдають великої шкоди довкіллю, здоров’ю людини.

Фахівці радять опале листа не палити, а компостувати. Коли листя перегниває, всі речовини, необхідні для розвитку рослин, повертаються до ґрунту.

ЩО Ж РОБИТИ З ОПАЛИМ ЛИСТЯМ?
Фахівці радять опале листа  не палити , а компостувати. Коли листя перегниває, всі речовини, необхідні для розвитку рослин, повертаються до ґрунту.

Отже, коли виникне бажання спалити суху траву, листя чи сміття, то поміркуйте над тим, скільки шкоди ви цим завдасте довкіллю, оточуючим та самому собі.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь